از صبح روز سی ام دی‌ماه و همزمان با وقوع آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو پرونده بررسی حادثه پلاسکو به سرپرستی قاضی محمد شهریاری،  در دادسرای جنایی تهران مفتوح شد.
بر اساس این گزارش پس از تحقیقات نهایی مشخص شد آتش‌سوزی از فروشگاه تولید پوشاک «نسترن» واقع در طبقه دهم ساختمان پلاسکو آغاز شده است. در همان زمان، مالک و دو کارگر وی شناسایی و مشخص شد که آنها در این مغازه مشغول به فعالیت بوده‌اند.

از آنجا که در آن زمان مسئولیت آواربرداری اهمیت بیشتری داشت، تلاش شد وظیفه امدادرسانی به درستی انجام شود؛ اما با پایان آواربرداری، این افراد بازداشت شدند و از آنها تحقیقات مبسوطی آغاز شد.

همچنین به گفته قاضی پرونده این افراد نخست هرگونه دخل و تصرف در وقوع آتش‌سوزی را انکار می‌کردند و مدعی بودند، از ساعت ۶ صبح در مغازه‌شان بودند. از آنها پرسیدیم از آنجا که در ساعت ۸:۳۰ دقیقه سیستم گرمایشی ساختمان فعال می‌شده است، در این ۲.۵ ساعت چگونه خود را گرم کردند که پاسخ دادند یک گاز پیک‌نیک داشتیم اما از آن استفاده نمی‌کردیم.

سرانجام این افراد در یکی دو روز گذشته اعتراف کردند که از مهتابی داخل سقف یک سیم روکار با متراژ حدود ۱۰ تا ۱۵ متر کشیده و آن را ابتدا به یک یخچال وصل کرده و برخی روزها هم با اتصال به یک هیتر برقی خود را گرم می‌کردند. در نتیجه این اقدام، سیم‌ها به دلیل بار الکتریکی زیاد آتش می‌گیرد و به دلیل وجود حجم زیادی از پارچه و لباس، آتش‌سوزی شروع می‌شود.

این دو کارگر از کسانی که در طبقه هشتم مشغول مراسم زیارت عاشورا بودند می‌خواهند که به آنها کمک کنند اما به دلیل حجم بالای آتش‌سوزی، این افراد موفق به خاموش کردن آن نمی‌شوند و نهایتاً آن حادثه عظیم رخ داد.

به این ترتیب، فرضیه عمدی بودن حادثه از بین رفته، ولی میزان قصور و تقصیر دیگر عوامل دخیل در این حادثه در دست بررسی است.
همچنین به گفته سرپرست دادسرای جنایی تهران وقوع حادثه ریزش آوار و همچنین آن حجم گسترده از آتش، یکسری عواملی داشته که کارگروه کارشناسی حادثه در حال بررسی سایر ابعاد این حادثه است. آن چیزی که تا امروز مشخص شده، این است که علت وقوع این حریق غیرعمدی مشخص و معلوم شده است که این کارگران از هیتر برقی استفاده کرده‌اند.